خانه / بدنسازی خانم‌ها / ویژگی ساختمانی اندام زنان – بخش اول

ویژگی ساختمانی اندام زنان – بخش اول

قبل از شروع هرگونه بررسی تخصصی بدنسازی ( زیبایی اندام ) زنان بهتر است نگاهی کلی بر ویژگی های ساختمانی اندام زنان داشته باشیم .

در بخش اول به قسمت های اندامی زیر می پزدازیم :

  • ساختمان اسکلتی زنان
  • ساختمان تنه، عرض شانه و لگن خاصره زنان
  • ساختمان سینه
  • ساختمان شکم
  • ساختمان دست ها و پاها
  • قد و وزن
  • مرکز ثقل
  • چربی در زنان

الف) اسکلتی:

یکی از بهترین راه های میزان بلوغ، اندازه گرفتن درجه اسیفیکاسیون استخوان های مچ و کف دست به همراه اشعه X از استخوان نخودی مچ است. می توان گفت که این استخوان ها در دختران در سنین ۹ تا ۱۰ سالگی و در پسران در سن ۱۳ سالگی، حالت سختی به خود می گیرند. لازم به ذکر است که سخت شدن استخوان های کف دست وانگشتان به طور کامل در سنین ۱۶ و ۱۹ سالگی در زنان و مردان اتفاق می افتد. رشد و تکامل استخوان های دراز نیز با اینکه تشاب زیادی بین دو جنس دارد ، ولی حدود ۱ تا ۳ سال در زنان زود تر کامل می شود. می توانیم یکی از دلایل سخت شدن سریع استخوان ها در زنان را سرعت بیشتر متابولیسم کلسیم آنها در مقایسه با مردان به حساب آوریم. به هر حال دختران در هر دوره ای از رشد خود در مقایسه با پسران از بلوغ بیشتری برخوردارند. در ضمن می دانیم که درجه استخوانی شدن در کنار متغیرهایی چون سلامتی عمومی، تغذیه و ترشح داخلی هورمون ها تغییر پذیرند.

ب) تنه،عرض شانه و لگن خاصره:

مردان درست برخلاف زنان دارای شانه های پهن تر و لگن خاصره باریک تری هستند. در سنین ۱۱ تا ۱۵ سالگی، عرض شانه دختران نسبت به پسران بیشتر است ولی با افزایش سن در ۱۹ سالگی پسران شانه های عریض تری دارند. میدانیم که لگن خاصره از دوقسمت  وقسمت از ۳ بخش استخوان ورک، استخوان حرقفی و استخوان عانه تشکیل شده است. کل لگن خاصره به کمک چند لیگامنت قوی به یکدیگر متصل هستند استخوان های عانه که به وسیله یک دیسک غضروفی در جلو از هم جدا می شوند، به کمک یک رباط محکم به هم می چسبند. هنگام حاملگی (بارداری) به دلیل اینکه بین این دو استخوان کمی فاصله ایجاد می شود لگن خاصره مقداری عریض تر می شود. این حالت که به وسیله هورمون های خاصی که موجب انعطاف پذیری لیگامنت ها می شوند رخ میدهد که در دوران قاعدگی نیز وجود دارد ولی مقدار آن قابل توجه نیست.

female-pelvis-muscles

ج) سینه:

مردان در تمام طول زندگی به جز سنین ۱۲ و ۱۳ سالگی (به دلیل بلوغ زودرس دختران) داری دور سینه بزرگ تری نسبت به زنان هستند. دختران و پسران در سینین ۱۱ تا ۱۴ سالگی حداکثر اندازه قفسه سینه را دارند. از این سن به بعد در پسران سینه ها با سرعت بیشتری عریض می شوند. به گونه ای که در سن ۱۶ سالگس آنها سینه های پهن تری نسبت به دختران همسن خود دارند.

د) شکم :

زنان دارای حفره شکم بزرگ تری نسبت به مردان هستند، زیرا آنها در حفره  شکم خود علاوه بر احشای داخلی ،اعضای اضافی مربوط به تولید مثل را نیز دارند.

ه) دست ها و پاها:

می دانیم که در مردان و زنان هم قد ، مردان دارای بازو، ساعد و استخوان های پای درازتری نسبت به زنان هستند. پسران پس از سنین ۱۲ سالگی دارای پاهای بلند تری نسبت به دختران هستند. لازم به ذکر است که کف پای عریضتر و بلند تری نسبت به زنان دارند.

women-body-part1-muscles

و) قد و وزن:

بین دو جنس تفاوت بسیار اندکی در میزان قد، سن ۱ تا ۹ سالگی وجود دارد . ولی پس از این سن دختران نسبت به پسران هم سن خود به دلیل ورود به مرحله بلوغ، چند سانتی متری بلند تر هستند. لازم به ذکر است که پس از ۱۵ سالگی، پسران با تجربه جهش خود از دختران بلند قدتر می شوند و این امر تا حدود ۲۰ تا ۲۳ سالگی ادامه دارد، در حالی که برای زنان دو حدود ۱۸ تا ۲۰ سالگی متوقف می شود.

در مورد موضوع وزن هم مانند قد دختران در سن بلوغ ۲ تا ۲٫۵ وزن بیشتری نسبت به پسران دارند . در حالی که وزن پسران پس از ۱۵ سالگی افزایش می یابد ( نسبت به دختران هم سن خود) در زمان بلوغ کامل ، پسران از لحاظ وزن بدن ۱۴ تا ۱۹ کیلوگرم و وزن خالص بدن ۱۹ تا ۲۴ کیلو گرم سنگین تر هستند.

ز) مرکز ثقل:

 به دلیل اینکه توازن و تعادل یک فرد در فعالیت های ورزشی به مرکز ثقل ( نقطه تمرکز کل بدن ) وابسته است، این مفهوم  یکی از مطالب مهم تربیت بدنی به حساب می آید. مرکز ثقل مردان حدود ۵۶٫۷ درصد طول قد آنها از سطح زمین و مرکز ثقل زنان ۵۶٫۱ در صد طول قد آنها از سطح زمین محاسبه می شود. از عواملی که موجب این ۶ درصد تفاوت بین دو جنس می شود می توان بلندی قد، کوتاهی تنه، فراخی شانه و با ریکی لگن خاصره در مردان را نام برد . البته مرکز ثقل پایین زنان مزایای زیادی همچون تعادل، شرکت بهتر در فعالیت ژیمناستیک و آکروباتیک دارد. بنابراین مردان برای داشتن تعادل برابر با زنان باید فاصله قدم های خود را بیشتر کنند.

ح) چربی:

زنان در دوران بلوغ، چربی زیر پوستی بیشتری  نسبت به مردان دارند. چربی آنها بیشتر در نواحی باسن ، ران ها و سینه ها ذخیره می شود. در حالی که چربی در بدن مردان ، بیشتر در قسمت های بالا تنه و اطراف شکم ، ذخیره می شود. در سنین ۱۸تا ۲۲ سالگی، چربی متوسط بدن زنان ۲۲ تا ۲۶ درصد و این میزان در مردان بین ۱۲ تا ۱۶ درصد است. یکی از دلایل بلند قد به نظر رسیدن زنان، بیشتر بودن چربی زیر پوستی و کمتر بودن بودن حجم عضلات آنان است. میزان بیشتر هورمون استروژن در بدن زنان سبب افزایش چربی بدن آنها و بیشتر بودن هورمون آندروژن در مردان، موجب افزایش حجم عضلات آنها می شود.

دانلود مجلات بدنسازی و دیگر ورزش ها

درباره مهراد موسوی‌پور

زمینه فعالیت : بررسی تمامی نوشته های تخصصی وبسایت ، نظارت بر روی فعالیت کمک مربی های وبسایت عضله ها ، پاسخ به سوالات بازدیدکنندگان

۵ نظر

  1. khili aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mer300 az etelae mofideton

  2. Salam!aya shoma baraye kochik kardan charbihaye atraf lagane khasere va glutes medius dar khanomha varzeshio k vaghan javab bde pishnahad mikonin chon man harekat ziadio raftam vali javab nagereftam!mamnonam az komaketon

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمی‌شودفیلدهای الزامی علامت دار شده‌اند *

*

کپچا * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.