خانه / دارو ها / عوارض جانبی (فیزیکی) استروئید ها در زنان

عوارض جانبی (فیزیکی) استروئید ها در زنان

پاره ای از عوارض فیزیکی هستند که اگر چه ممکن است در بدن مردان نیز همان شدتی که در بدن زنان رخ می نماید رقم بخورد ولی دلیل تفاوت هایی که بین مرد و زن وجود دارد ممکن است این عوارض در بدن زنانی که از این عوارض رنج می برند نموده بیشتری داشته باشد:

ناهنجاری های مادر زادی

مادرانی که باردار بوده و یا در آستانه بارداری قرار دارند اکیدا باید از صرف هر گونه استرو ئید خودداری کنند چرا که مصرف این دسته از داروها در این مقطع زمانی برای زنان به معنی استقبال از خطر تولد فرزندان نارس و بیمار خواد بود. اگر چه مردان که از استروئیدها استفاده می کنند با کاهش قدرت باروری رو در رو می شوند ولی استفاده از این داروها معمولا موجب نمی شود تا پدارن فرزندانی با ناهنجاری های مادرزادی داشته باشند ولی این موضوع در مورد زنان کاملا متفاوت بوده است.

توجه داشته باشید خود مادرانی که از این دسته از داروها استفاده می کنند نیز به شدت در معرض خطرات جدی قرار دارند و از جمله خطراتی که این افراد را تهدید می کند می توان به رشد موهای زاید در بدن، بزرگ شدن کلیتوریس و تغییر شکل اندام های جنسی زنانه و تمایل به تبدیل شدن این اندام ها به اندام های مردانه اشاره کرد که برای درمان این دو عارضه اخیر ممکن است نیازی به جراحی های سنگین و پر هزینه پلاستیک داشته باشند.

steroids-phenomenon-women-muscles

Dysphonia (دیسفونیا – اختلال صوت)

در اینکه استروئید های آنابولیک و آندروژن موجب خشونت و کلفتی صدا در زنان می شود شکی نیست. این مسئله در اثر تاثیراتی که آندروژن ها بر حنجره و بر عضلات فعال این نا حیه از بدن اعمال می کند رخ می دهید . به دلیل اینکه به طور طبیعی آندروژن چندانی در بدن زنان وجود ندارد صدای زنان در قیاس با صدای مردان لطیف تر و ملایم  تر است و درست به همین دلیل نیز این عارضه یعنی خشونت و کلفتی صدا که با مصرف استروئید آنابولیک و اندروژن بروز می کند در این جنس از آدمی مشهود تر و آزار دهنده تر ظاهر می شود.

در مراحل اولیه که فرد از دارو های ملایم و از دزهای سبک و کنترل شده استفاده می کند صدا کمی خش دار و کلفت می شود ولی در مراحل حادتر که فرد از دز های سنگین استفاده کرده و یا از داروهایی که خاصیت آندروژنی قدرتمند دارند در طولانی مدت استفاده می کند صدا، هم طراز با صدای مردان شده و حتی در مواردی که افراط شدید در مصرف استروئیدهای آنابولیک و آندروژن رخ داده شده باشد صدا از صدای مردان نیز کمی خسن تر و کلفت تر می شود.

به طور کلی می توان گفت استرو ئیدهایی که خواص آندروژنی قدرتمند دارند به این عارضه منجر می شود و استروئیدهایی ملایم که خاصیت آندروژنی چندانی نداشته باشند به این شدت که با مصرف دارو هایی همانند testosterone وanadrol 50 و dianabol  وmasteron  دیده می شود به این عارضه آزار دهنده منجر نمی گردند.

خوشبختانه با قطع مصرف استروئید صدا تا حدود زیادی به حالت اولیه باز میگردد و از این نظر این عارضه را نیز نمی توان عارضه ای ماندگار و پایدار دانست هر چند در برخی موارد که طول دوره های مصرف استروئید طولانی بوده و یا فرد از دزهای بسیار سنگین استروئید های آندروژن استفاده کرده باشد ته مانده هایی از خوشنت وکلفتی صدا تا مدت ها طولانی با وی خواهد بود.

Clitoromegaly (  کلیستورو مگالی – بزرگ شدن کلیستوریس )

ارگان ها واندام های جنسی مردان و زنان که تحت تاثیر هورمون های جنسی تستوسترون (مردان) و استروژن (زنان) رشد و تمایز یافته و اداره می شود و خلاف ارگان ها و اندام هایی همانند کبد ، کلیه  ، توده های عضلانی و دستگاه گوارش خون که در هر جنس از آدمی ساختار و عملکردی تقریبا یکسان دارند تفاوت های عمیق و بنیادین در ساختار و رد عملکرد دارند. زمانی که زنان از استروئید هایی که قدرت آندروزنی بالایی دارند استفاده می کنند کلیتوریس (دستگاه تناسلی زنانه) نیز بزرگ تر می شود و از حد طبیعی خارج میگردد به نحوی که در مراحل حادتر که مصرف استروئید آندروژن در دزهای سنگین ادامه میابد این اندام که یکی از اندام های دستگاه تناسلی زنانه است از  داخل ارگان تناسلی زنانه بیرون زده و شکل و شمایلی همانند آلت مردانه میگیرد ، خود تصور کنید زنی که کلیتوریسی به شکل و شمایل آلت کوچک مردانه با خود داشته ودر حین تحریکات جنسی نیز با بزرگ شدن این آلت مواجه میشود تا چه اندازه میتواند در عذاب باشد.

در این میان داروهایی همانند Anavar ، Winstrol و Nandrolone  که قدرت آندروژنی چندانی ندارد به ندرت موجب بروز این عارضه  میشوند واز این نظر این گزینه ها برای زنان میتوان انتخاب های بهتری دانست.

از میان داروهایی که در شدت های  بالا در این عارضه ختم می شوند می توان به Estosterone , Trenbolone , Dianabol و ایضا Oxymetholone اشاره کرد.

Hirsutism ( هیرسوتیسم – موهای زائد در زنان )

زنانی که از استروئیدها و مخصوصا استروئیدهایی که قدرت آندروژنی بالایی دارند استفاده می کنند نیز به دلیل بالا رفتن سطح سرمی تستوسترون با رشد موهای زائد بدن و صورت مواجه می گردند.

رشد موهای زاید در بدن زنان معمولا در نقاطی از پوست صورت می گیرد که این نقاط بیشترین گیرنده های آندروژن را در خود داشته و در برار استرو ئید های آندروژنی حساسیت بالای دارند ، اولین گام در درمان این عارضه پر مویی در بدن زنان قطع مصرف استروئید ها و شستن فولیکول های مو از آندروژن های وارد  شده به این ارگان ها خواهد بود . برای این منظور میتوان از هورمون استروژن و از داروهای آنتی آندروژن همانند Spironolactone و یا حتی Finastride استفاده نموده. البته در برخی موارد از پماد های موضعی ضد قارچ همانند Ketoconazole  نیز برای درمان این عارضه استفاده می شود.

 معمولا پاسخی که بدن در زمینه درمان این عارضه به دارو درمانی می دهد چندان امیدوار کنند و رضایت بخش نیست و این عارضه ممکن است سال ها  در بدن ماندگار باشد.

hirsutism-muscles

اختلالات قاعدگی

زنانی که از استروئید آنابولیک و آندروژن استفاده می کنند با بر هم خوردن نظم قاعدگی نیز رو در رو می شوند. همچنین در موارد حادتر می توان ناباروری و یا دست کم اختلال در باروری را نیز محتمل دانست.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که در اغلب موارد و با قطع مصرف استروئید و پس از بر قرار شدن دوباره بالانس هورمون ها، نظم قاعدگی نیز دوباره بر قرار میشود ولی در موارد حادتر که بالانس هورمونی های جنسی زنانه ممکن است تا ماه ها و حتی سالها به طول بیانجامد و حتی ممکن است که عارضه ناباروری هرگز درمان نشود.

کاهش حجم سینه

استروژن اصلی ترین بزرگ کننده و شکل دهنده ی سینه در زنان است و به تحقیق ثابت شده است که استروئید های آنابولیک و آندروژن بر عملکرد این  هورمون تاثیر گذاشته و فعالیت این هورمون در زمینه شکل دهی و حفظ شکل و فرم سینه در زنان را به شدت مختل می کند.

زنانی که استروئید های آنابولیکوآندروژن استفاده می کنند با کاهش محسوس حجم سینه ها که اصطلاحا آتروفی سینه نامیده می شود رو در رو می شوند. هورمون های آندروژن سبب می شود تا از حجم توده پستانی که در سینه زنان وجود دارد کاسته شده و در عوض توده عضلانی و بافت پیوندی که در سینه زنان و در زیر توده پستانی وجود دارد تقویت گردیده و نمیای مردانه ای به این اندام زنان داده شود.

کاهش حجم توده های پستانی البته در سنین یائسگی که استروژن بدن رفته رفته رو به کاهش می گذارد نیز دیده می شود. در این سال ها به نحو محسوسی از حجم توده های پستانی کاسته می شود ولی دلیل تجمع چربی فراوان در ناحیه سینه ها ، ممکن است حجم کلی سینه تغییری نشان نداده و یا حتی بزرگ تر نیز بشود ولی این نکته نیز باید توجه داشت که این حجم از نظر کیفیت ابدا قابل قیاس با کیفیتی که در سنین جوانی و حتی نوجوانی در سینه ها وجود داشت قابل قیاس نیست.

بر خلاف اغلب عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک وآندروژن که پس از قطع مصرف دارو تا حدود زیادی برطرف میشوند کسانی که در اثر مصرف این دسته از داروها با عارضه کوچک شدن حجم سینه ها مواجه می شوند معمولا پس از قطع مصرف نیز موفق به برطرف کردن کامل این عارضه نشده و گاه نیاز به روش های درمانی و جراحی های ترمیمی و نیاز به کاشت پروتوز پیدا می کنند.

منابع : وبسایت تخصصی Steroid.com – کمک مربی مهراد موسوی پور – دایره المعارف دوپینگ از مربی رسمی پرورش اندام صادق سلامی – WikiPedia

دانلود مجلات بدنسازی و دیگر ورزش ها

درباره مهراد موسوی‌پور

زمینه فعالیت : بررسی تمامی نوشته های تخصصی وبسایت ، نظارت بر روی فعالیت کمک مربی های وبسایت عضله ها ، پاسخ به سوالات بازدیدکنندگان

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمی‌شودفیلدهای الزامی علامت دار شده‌اند *

*

کپچا * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.